19 novembra, 2016

Berlín, časť VI

Naša návšteva Berlína by nebola úplná, keby sme si neprezreli nádherné zbierky tamojších múzeí. Šiesteho septembra sme sa vydali pozrieť si Altes Museum (Staré múzeum) a Pergamonmuseum.

Časť VI

V majestátnej budove Starého múzea sme si prezreli najmä grécke a etruské pamiatky - mnoho rozličnej keramiky, šperkov a sôch.











Do Pergamského múzea sme sa šli pozrieť najmä na fascinujúcu Ištarinu bránu z Babylonu. Netušil som, že bola taká veľká. Veľmi sa nám tam páčila aj trhová brána z Milétu, ktorá na nás pôsobila dojmom, akoby sme sa ocitli na ulici rímskeho mesta pred dvetisíc rokmi.
Prezreli sme si tu aj sekciu s umením Blízkeho východu.











17 novembra, 2016

Berlín, časť V

Na ďalší deň počasie nevyzeralo ideálne - bolo zamračené, trochu fúkalo aj popŕchalo, my sme ale mali naplánovanú prehliadku parku Sanssouci v Postupime. Odviezli sme sa tam prímestským vláčikom, a veru sme urobili dobre, že sme sa počasím nedali odradiť - bolo nakoniec celkom pekne, až podvečer začal vietor znova zháňať dažďové mraky...

Časť V

Našu celodennú prechádzku sme začali prehliadkou Nového paláca. V ňom nás azda najviac upútal práve prednedávnom zrekonštruovaný Grottensaal - sála so stenami vyzdobenými obrovským množstvom drahokamov a polodrahokamov, ktorá mala pripomínať jaskyňu.
 



 
Potom sme sa parkom prešli k Oranžérii - citrusové rastliny už mali žiaľ na zimu odložené, no i tak sa nám tento najväčší zámok v celom parku páčil. Pôsobil sviežo a elegantne.
 





Odtiaľ sme sa presunuli k neďalekému zámku Sanssouci - najznámejší palác celého komplexu je zaujímavý ani nie tak svojím interiérom, ako skôr umiestnením na vrchol terasovitej záhrady. Keď sme park navštívili my, bola záhrada stále krásne zelená a pohľad na zámok zdola od fontány bol ozaj fenomenálny.





Ale to už bolo neskoré popoludnie a park mali onedlho zatvárať. Vybrali sme sa teda ešte k malému Čínskemu čajovému pavilónu a odtiaľ k Rímskym kúpeľom, ktoré na nás dýchli svojím antickým duchom - asi aj vďaka ich usporiadaniu a napodobenine renesančnej vily, ktorá sa tu nachádza.





15 novembra, 2016

Berlín, časť IV

Ďalší deň nášho objavovania Berlína sa niesol v silnom politickom duchu - putovali sme pohnutými dejinami Nemecka v dvadsiatom storočí...

Časť IV

Najskôr sme si obzreli prezidentský palác - sídlo súčasného nemeckého prezidenta. Odtiaľ sme sa prešli lesoparkom Tiergarten - začali sme na západe pri Víťaznom stĺpe (pôvodne vztýčenom na pamiatku víťazstva v prusko-dánskej vojne) a prešli krásnym stromoradím k malej ružovej záhrade, kde sme si oddýchli a načerpali energiu na ďalšie (najmä psychicky) namáhavé putovanie.






Z parku sme vyšli práve pri nemeckom parlamente (Bundestag) a metrom sa presunuli do Židovského múzea, ktoré nás hlboko oslovilo najmä svojím do detailu premysleným architektonickým usporiadaním, vďaka ktorému sme to, čo sme videli, mohli aj "cítiť". Zhodli sme sa, že doteraz žiadna moderná stavba na nás nezapôsobila takým silným dojmom.







Z múzea sme sa presunuli na pod holým nebom umiestnenú expozíciu s názvom Topografia teroru, ktorá mapovala nástup nacistov k moci, ich rozmach i neslávny pád. (Betónové kvádre sú strhnuté zvyšky hlavnej brány vedúcej do centrály Gestapa.) Výstava sa nachádzala pri niekoľko desiatok metrov dlhom zvyšku Berlínskeho múru, ktorý bol v minulosti aj svedkom dramatického - no nakoniec úspešného - úteku mladej rodiny cez hranice zo strechy vládnej budovy vo Východnom Berlíne na Západ.
Bolo už neskoro večer, keď sme sa ešte napokon zastavili pri známom Checkpointe Charlie a pozreli si aj k nemu priliehajúce múzeum mapujúce najrôznejšie spôsoby, akými ľudia utekali cez hranicu do Západného Nemecka.